Саліцилову кислоту часто використовують як кератолітичний засіб, зазвичай у концентраціях від 3 до 10%. Саліцилова кислота видаляє міжклітинні ліпіди, які ковалентно пов'язані з ороговілою оболонкою, що оточує ороговілі епітеліоїдні клітини.  Пілінг з саліциловою кислотою може змінити тканину дерми не пошкоджуючи її безпосередньо і не викликаючи запалення. Саліцилова кислота має протизапальні та антимікробні властивості. При використанні в поєднанні з бензойною кислотою має фунгіцидні властивості (є навіть така мазь Вітфілда). Антисептична дія саліцилової кислоти приблизно еквівалентна дії фенолу.

Мазь Вітфілда являє собою кислу мазь, яка використовується для місцевого лікування дерматофітозу, такого як мікоз. Вона має легкий пекучий ефект, який проходить за кілька хвилин і  названа на честь британського дерматолога Артура Вітфілда. Оригінальна мазь містить 3% саліцилової кислоти та 6% бензойної кислоти та базується на основі, такий як ланолін або петролатум або суміш восків та масел або емолентів.

Проста рецептура мазі Вітфілда

3% саліцилової кислоти

6% бензойної кислоти

4,5% віск бджолиний

86,5% ланолін

Всі інгредієнти, окрім кислот поставити на водяну баню, коли суміш стане прозорою, додати кислоти і перемішувати до повного розчинення. Розлити мазь по тубам або по банкам, зберігати в холодильнику. Мазь допускає короткотривалі перепади температури (не більше 3 діб). Мазь наносять тонким шаром на уражену грибком шкіру.

Різноманітні форми саліцилової кислоти використовувалися як засоби для пілінгу. До них відносяться 50% мазі, а також  розчини 10, 20 і 30% на основі етанолу.

Розчинність саліцилової кислоти за Монкорпом: одна частина саліцилової кислоти розчиняється в 13 частинах окропу, в 444 частинах води при температурі 15°С, в 500 частинах води при 20°С, в 60 частинах гліцерину, в 45 оливкової олії і в 7 частинах касторової олії.

Масляна суміш для росту волосся і лікування лупи

Саліцилова кислота 2,44%

Касторова олія 21%

Оливкова олія 12,8%

Вітамін Е 1%

Ефірна олія чайного дерева 0,01%

СО2 шавлії 0,2%

СО2 імбиру 0,25%

Емоленти до 100%

Приготування

Саліцилову кислоту розмішати з оливковою та касторовою олією. Через деякий час (від 10-30 хвилин) у вас вийде прозорий масляний розчин. В нього вводите всі інші компоненти.

Таку суміш наносять на суху шкіру голови, втираючими рухами, залишити суміш на 15-20 хвилин і змити за допомогою шампуню. Курс лікування 3 тижні, наносити суміш кожні 2-3 дні. Лупа пройде набагато раніше але курс потрібно пройти повністю щоб не було рецидивів.

Розчинення саліцилової кислоти в спирті

Саліцилова кислота вільно розчиняється в спирті і отриманий концентрат можна використовувати в приготуванні різноманітних косметичних засобів.

30гр саліцилової кислоти ї 70 гр спирту=30% розчин саліцилової кислоти – використовується як концентрат для виготовлення пілінгів джесснера та як активна добавка в кремові та гелеві основі.

20 гр саліцилової кислоти і 80 гр спирту=20% розчин саліцилової кислоти – використовується як концентрат для виготовлення пілінгів джесснера та як активна добавка в кремові та гелеві основі.

10 гр саліцилової кислоти і 70 гр спирту – використовується для продуктів місцевого застосування (точечні засоби, лише на зону ураження).

2гр саліцилової кислоти і 98 гр спирту – використовується як спиртовий пілінг .

Популярний стандартний саліциловий пілінг базується на спиртовому розчині 20% або 30% саліцилової кислоти. Пілінги саліциловою кислотою проводяться з інтервалом у 2-4 тижні. Максимальний результат досягається при серії з трьох-шести пілінгів. Як правило, спочатку роблять пілінг 20% саліциловою кислоту із подальшим збільшенням концентрації при наступних пілінгах. Зазвичай наносять два-три шари саліцилової кислоти. Пілінг залишають на 3–5 хв. Більшість пацієнтів відчувають легке печіння та поколювання під час процедури.

Білий осад, що символізує кристалізацію саліцилової кислоти, починає утворюватися через 30 секунд -1 хвилину після нанесення пілінгу. Через 3–5 хвилин обличчя ретельно промийте водою, а для видалення залишків осаду саліцилової кислоти використайте м’який миючий засіб або тонік на основі пентиленгликолю або пропандіолу. Після змивання нанесіть м’який зволожуючий крем, потім сонцезахисний крем.

Протипоказань до хімічного пілінгу саліцилової кислоти небагато. Пілінги саліциловою кислотою добре переносяться всіма типами шкіри (Fitzpatrick I–VI) і всіма расовими/етнічними групами. Загальні протипоказання включають гіперчутливість/алергію на саліцилати; активне запалення або дерматит або інфекція в місці пілінгу саліцилової кислоти; гостра вірусна інфекція; вагітність; та терапія ізотретиноїном протягом 3–6 місяців після процедури пілінгу.

Спиртово-гліколеві розчини та водно- гліколеві розчини (етоксідігліколь, пентиленгліколь та пропандіол)

Гліколі теж являються дуже добрими розчинниками, завдяки ним ви отримаєте повністю прозорі водні розчини.

20% розчин саліцилової кислоти на основі суміші етоксідігліколю та спирту – використання як концентрату або як готового саліцилового пілінгу

20% - 2гр саліцилової кислоти

40% - 4гр етоксідігліколю

40% - 4 гр спирту

Розмішати спирт з саліциловою кислоту, потім додати етоксідігліколь, у вас одразу вийде прозорий розчин. Цю суміш можна використовувати як пілінг, одразу наносячи на обличчя або використовувати як концентрат для приготування кремів, сироваток та тоніків.

Приготування геля на основі цього концентрату (20% розчин саліцилової кислоти). Загальна концентрація саліцилової кислоти в гелі 3,75%

Фаза А 1

3% Гліцерин

0,25% ксантану

69,8% води

0,25% амінокислоти аргініну

1% аллантоїн

Фаза А2

20% концентрату саліцилової кислоти

1% бісабололу

0,7% Euxyl 9010

Фаза В

2% Д-пантенол

2% будь-яких екстрактів

 

Фаза А1 Ксантан розмішати з гліцерином. У воді розчинити всі водорозчинні компоненти. Далі змішати суміш ксантану та водного розчину.

Фаза А2 У концентраті саліцилової кислоти розмішати бісаболол та консервант.

Фаза А12 Розмішати Фазу А1 і Фазу А2, у вас при додаванні водної фази вийде одразу білий красивий гель, дуже приємний та м’який на дотик.

Фаза АВ До фази А додасте Фазу В. Все, у вас готовий гель, чистої саліцилової кислоти у цьому тоніку 3,7%, рН тоніку 4,5.

У вас вийде напівпрозорий гель, який дуже швидко поглинається шкірою і майже не викликає печіння.

Водно-пентиленгліколевий розчин саліцилової кислоти

Пентиленгліколь та пропандіол теж являються добрими розчинниками. Чистий пентиленгліколь та пропандіол розчиняють саліцилову кислоту в пропорції 1:24, тобто, щоб приготувати 2% тонік з саліциловою кислотою вам знадобиться:

2% саліцилової кислоти

48% пентиленгліколю або пропандіолу

49,5% води

0,5% Euxyl 9010 або 0,65% феноксіетанолу

Феноксіетанол це дуже ефективний консервант для тоніків з саліциловою, азелаїновою та мигдальною кислотою.

Розчинення саліцилової кислоти в воді

Оскільки саліцилова кислота недостатньо розчинна у воді кімнатної температури, щоб досягти бажаного результату (повного розчинення), її необхідно перетворити на саліцилат. Це можна зробити шляхом взаємодії з бікарбонатом натрію (харчової соди) із саліциловою кислотою. Де у воді саліцилова кислота розчинятиметься під час хімічної реакції. Повільно додайте бікарбонат натрію до перемішаної суспензії саліцилової кислоти, щоб не надто інтенсивно виділявся вуглекислий газ. Ви отримаєте водорозчинну форму саліцилової кислоти - саліцилат натрію. Ця форма саліцилової кислоти  добре розчинна у воді, тому ви можете використовувати досить невелику кількість води, щоб не ускладнювати приготування кінцевої суміші.

Тобто, ви одразу робите потрібну концентрацію саліцилової кислоти, додаєте натрію бікарбонат (харчову соду), чекаєте поки повністю закінчиться хімічна реакція і розчин стане абсолютно прозорим. Далі корегуєте рН за допомогою молочної або гліколевої кислоти. Також ви можете додавати будь-яку іншу кислоту, як то  яблучну, бурштинову, винну, мигдальну і т.д. Після додавання кислоти у вас знову пройде невеличке шипіння (реакція), тому краще корегувати рН до додавання інших активних компонентів. Потім додаєте інші активні компоненти, консервант, віддушку.

Приготування абсолютно прозорого тоніку на водній основі з концентрацією 7% саліцилової кислоти

Фаза А

10% - саліцилова кислота

20% - етоксідігліколь

15% - пентиленгліколь

Фаза В

49% - вода

2-3,5% сода харчова

Фаза С

2% - гліколева кислота

4% - Leucidal liquid SF max

pH тоніку 5

Приготування

Розмішати саліцилову кислоту з етоксідігліколем і пентиленгліколем, у вас вийде прозорий розчин.

Потім додайте воду і у вас вийде біла паста. В цю пасту треба додати звичайну харчову соду (натрія карбонат) але дуже повільно, розділивши на 4 порції. Почнеться шипіння, і ваш розчин поступово почне ставати прозорим. Коли ваш розчин стане повністю прозорим, його рН буде 7-7,5. Для корекціі рН і для консервування вам потрібно буде ввести Leucidal liquid SF max та гліколеву кислоту. При цьому у вас знову почнеться незначне шипіння розчину (кислоту вводите теж частинами, щоб уникнути бурного шипіння). рН готового тоніку 5.

Приготування тоніку на водно-гліколевій основі

Фаза А

2% саліцилової кислоти – 2 гр

48% пентиленгліколю - 48 гр

Фаза В

1% бісаболол – 1гр

0,65% феноксіетанолу – 0,65гр

Фаза С

0,25% алантоїн  - 0,25 гр

2,5% ніацинамід (вітамін В3) – 2,5гр

0,28% амінокислоти аргінін – 0,28гр

4% Д-пантенол – 4 гр

41,32% вода – 41,32 гр

Цей тонік не липкий, його добре використовувати одразу після вмивання. Він швидко усіває запалення, бореться зі слідами пост акне та доволі якісно відбілює шкірку. рН такого тоніку 4,9-5,1.

При нанесенні на шкіру спочатку може виникнути почервоніння та короткотривале пощипування, яке буквально через 2-3 хвилини проходить (для дуже чутливої шкіри пощипування може тривати до 10 хвилин). Але потім шкіра стає більш світлою, прищі, навіть з сильним запаленням дуже швидко зникають, і при тривалому використанні (2,5 місяці і більше) починають розгладжуватись сліди постакне та шрамів.

Приготування

  1. Пентиленгликоль розмішати з саліциловою кислотою, на дуже малих обертах (30-40 об/хв.) перемішувати 10 хв, або перемішувати в ручному режимі також 10 хвилин. Суміш залишити на 1,5 години, за цей час розчин стане прозорим. Якщо розчин повністю не розчинився, повторно перемішати до повного розчинення, як правило, це вийде у вас дуже швидко.
  2. Додати фазу В та знову перемішати.
  3. Підготувати фазу С (розчинити у воді всі компоненти з фази С), отриманий розчин повільно, при постійному перемішуванні додати до фази АВ. У вас вийде одразу абсолютно прозорий розчин.